Można? Można! AEgea czyli powrót sedanów fiata

Niedawno jeszcze ubolewałem nad kierunkiem w którym zmierza fiat (Co się stało z fiatem), nie oferując na europejskich rynkach samochodów takich jak kiedyś, między innymi sedanów klasy B.
Tymczasem z salonu samochodowego w Stambule płyną dobre wieści.

Fiat AEgea ma być nową bronią fiata na rynkach „rozwijających się” oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkowany będzie w Turcji, a do sprzedaży ma trafić jeszcze jesienią tego roku. W Polsce zawita jednak najwcześniej gdzieś w 2016 roku.
AEgea w założeniach przypomina nieco zapowiadanego kilka lat temu fiata Viaggio, jest jednak od niego nieco mniejsza. Now model ma mieć 4,5 metra długości, 1,78m szerokości i 1,48m wysokości, przy rozstawie osi 2,64m. (produkowany w Stanach dodge dart, którego bliźniakiem miał być viaggio ma wymiary odpowiednio 4,67/1,83/1,46/2,70).
Zapowiedzi mówią także o 510 litrowym bagażniku

Wymiary i pierwsze zdjęcia pojazdu budzą nadzieję, że będzie to to, na co klienci czekają. Na razie nie wiadomo nic na temat cen i wyposażenia pojazdu. Nie wiadomo nawet jakie silniki znajdą się pod maską, choć fiat zdradza, że będą to dwa diesle i dwa benzyniaki o mocach od 90 do 120KM.
Jeśli chodzi o diesle, to można podejrzewać, że pojawi się 1.3 mjet o mocy 90KM i np 1.6 mjet 105 lub 120KM (ewentualnie tylko 1.6, ale w 2 wariantach mocowych).
Spośród silników beznynowych spodziewam się jednostki 1.4 16V, nie wiem tylko w jakich wariantach mocy. Wersje „zwykłe” – 1.4 16v i 1.4 t-jet osiągają odpowiednio 90(95) i 120KM, z kolei wersje multiair tych silników o 15KM więcej.

Wszystko jest teraz w rękach fiata. Sensowna gama silników, odpowiednie wyposażenie i dobre skalkulowanie ceny, jeśli zostanie połączone ze stosunkowo ładnym projektem samochodu może przynieść sukces. Jeśli jednak fiat przeszarżuje z ceną, zamiast wielkiego sukcesu może być wielka klapa.

Autor: Szczepan Wojdyła

Szczepan Wojdyła - z zamiłowania i powołania kierowca, z wykształcenia politolog, zawodowo zajmuje się reklamą. W chwilach wolnych od pracy pisze bloga i pracę doktorską. Kocha samochody - im starsze tym lepsze, podziwia włoska motoryzację i uwielbia prowadzić wszystko, co ma kierownicę i 4 koła.

6 myśli w temacie “Można? Można! AEgea czyli powrót sedanów fiata”

  1. dla mnie też nie jest to wadą. C-elysse to całkiem udane auto w swojej klasie. Fiata ocenię dopiero jak zobaczę. Wygląda ciekawie, ale które auto źle wygląda na zdjęciach reklamowych?

  2. Zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję, że Fiatowi uda się wybić, bo (przynajmniej na zdjęciach) autko na prawdę robi wrażenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *